W miniony czwartek, tuż przed zakończeniem roku szkolnego mieliśmy okazję uczestniczyć w niebywałym przedsięwzięciu, jakim był wystawiony na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie musical „Skrzypek na dachu'. Jak się później okazało, był to jeden z ostatnich pokazów tej sztuki- w niedzielę, 24 czerwca aktorzy i twórcy przedstawienia po 25 latach pożegnali się z publicznością. Na wieść o tym wszyscy uczestnicy wyjazdu orzekli, że mieliśmy ogromne szczęście, mogąc obejrzeć to niezwykłe dzieło.

Już od pierwszych taktów rozpoczynającej spektakl piosenki „Tradycja” wiedzieliśmy, że przed nami magiczny wieczór. Doskonała scenografia, realistyczne stroje, piękne polskie teksty, oryginalna muzyka w wykonaniu orkiestry grającej „na żywo”, wybitne kreacje aktorskie- wszystko to sprawiało, że nasz trzygodzinny „pobyt” w Anatewce upłynął w atmosferze wzruszeń i śmiechu, fascynacji mało znaną nam kulturą ortodoksyjnych żydów oraz świadomości brutalności historii, która nie oszczędza nikogo.

„How do we keep our balance? I can tell you in one word. Tradition”- śpiewa Teddie Mleczarz w oryginalnej wersji musicalu. Nasza tradycją stały się wyjazdy do teatru. Rozpoczęliśmy ten rok szkolny wizytą w Teatrze Starym w Krakowie, gdzie obejrzeliśmy „Wesele”, kończymy „Skrzypkiem” w Chorzowie. Co będzie dalej? Zobaczymy. Na pewno będziemy kontynuować przygodę z teatrem, bo- jak śpiewał Zbigniew Wodecki: „ Teatr uczy nas żyć...”