W hołdzie dla Niepodległej

Z okazji sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie “Kopalińskiego” wzięli udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych uroczystościach. Klasa IB LO zaproponowała muzyczno- poetycką podróż do wydarzeń sprzed ponad wieku, wprowadzając nas w melancholijny nastrój tych listopadowych dni.

Ceremonia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania “Mazurka Dąbrowskiego”. Oddaliśmy w ten sposób hołd naszej Ojczyźnie, łącząc się w tych szczególnych chwilach z innymi uczestnikami akcji “Niepodległa do hymnu”. Następnie na scenie wybrzmiały najbardziej znane pieśni patriotyczne przeplatane poezją poświęconą wydarzeniom z 1918 roku.

Całą uroczystość zakończyło przemówienie Pani Dyrektor, która, podkreślając rangę święta, życzyła wszystkim zebranym, byśmy umieli ową wolność doceniać i w pełni z niej korzystać.

Naszej kochanej Jubilatce życzymy kolejnych co najmniej stu lat!

Akcja czytaj.pl

Z radością informujemy, iż nasza szkoła została wybrana i zaproszona do udziału w akcji Instytutu Książki “Upoluj swoją książkę” ( jako części akcji promowania czytelnictwa czytaj.pl)

Umieszczone na korytarzach plakaty informują, w jaki sposób uczniowie mogą otrzymać bezpłatny dostęp do 12 bestsellerowych pozycji w formie ebooka lub audiobooka. Wśród zaproponowanych pozycji znajdziemy najnowsze wydawnictwa Remigiusza Mroza, Wiesława Myśiwskiego, Tomasza Michniewicza, Wojciecha Tochmana i wielu innych autorów.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania. Instytutowi Książki dziękujemy za przywilej uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Uczniom, Absolwentom i Rodzicom
za miłe słowa, słodkie upominki,
niestandardowe pomysły na uczczenie 14 października,
pamięć i zaangażowanie
tak charakterystyczne dla „Kopala”.
Kierując się słowami Barbary Cage:
„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci -
stara się zobaczyć ich dusze",
obiecujemy nadal wspierać Was, drodzy Uczniowie,
w odnajdywaniu i rozwijaniu Waszych talentów,
odkrywaniu piękna sztuki, nauki i języków obcych
oraz w kreowaniu tej niezwykłej atmosfery naszej Szkoły.
oraz Grono Pedagogiczne

Nasi delegaci w Młodzieżowej Radzie Miasta

Decyzją uczniów wszystkich klas LO delegatami do MRM kolejnej kadencji zostali Grzegorz Hansel i Michał Kryszczyński- obaj reprezentujący klasę III. W czasie kampanii wyborczej panowie kładli nacisk przede wszystkim na kwestie ekologiczne, którymi chcieliby się zająć podczas swojej pracy. Podkreślali także potrzebę organizowania ciekawych przedsięwzięć dla młodych ludzi.

Chłopaki, życzymy powodzenia!

„Kopal” sadzi drzewa

Zapraszamy do lektury relacji jednej z zaangażowanych w akcję uczennic:

Dnia 15.10.2019r. uczniowie klasy 1B LO (nasi kochani humaniści) mieli okazję wziąć udział w ekologicznej akcji "Zielona Ręka". Została ona zorganizowana przez Bielską Fundację Ekologiczną "Arka", która zapowiedziała start największego polskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej. Jego realizacja ma pomóc w walce z negatywnymi zmianami klimatycznymi.

Happening miał miejsce w Bielsku-Białej, na Placu Chrobrego. Uczniowie wysłuchali tam przemówienia prezesa "Arki"- Wojciecha Owczarza. Opowiedział on o znaczeniu "Zielonej Ręki". Przytoczył także słowa naukowców. Według nich mamy 11 lat, aby uratować naszą planetę. Po tym czasie- na skutek ocieplenia klimatu- nadejdzie katastrofa ekologiczna i rozpocznie się wojna m.in. o wodę i żywność.

Młodzież ustawiła 11 banerów z symbolem "Zielonej Ręki" na terenie całego placu: na schodach, przy drzewach, a na końcu dookoła modelu Ziemi na samym środku. Całość przyozdobiły zielone wstęgi, którymi obwiązano wspomniane wcześniej banery i połączono je ze sztuczną planetą w centrum. Symbolizowało to chęć do pomocy i ratowania naszego domu- Ziemi.

Uczniowie wykonali także 11 drewnianych karmników dla ptaków. Następnie udali się do janowickiego lasu w celu zasadzenia 100 dębów. Zadanie zostało wykonane z pełną precyzją i zaangażowaniem. Po pewnym czasie ziemia wzbogaciła się o setkę niewielkich sadzonek, które za kilkadziesiąt lat wzniosą się ku niebu, tak jak ich starsi towarzysze.

Wszyscy uważamy, że ekologia i pomoc planecie są niezwykle ważne i należy budować świadomość ludzi w tej kwestii. Chodzi w końcu o nasz dom, o naszą Ziemię! To od nas zależy jej los i przyszłość. Każdy z nas może mieć swój wkład w jej ratunek.

Doceniamy działalność "Arki" i jesteśmy wdzięczni za to, że mogliśmy wziąć udział w projekcie "Zielona Ręka". Pamiętajmy- razem możemy osiągnąć więcej!