Aktualności

Piszemy listy, walczymy o prawa człowieka

Bardzo się cieszymy, że kolejna edycja Maratonu Pisania Listów spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Udało się napisać i wysłać do ambasad różnych krajów blisko 130 epistoł.

Maraton to coroczna, międzynarodowa akcja, dzięki której każdy z nas może wesprzeć niewinnie oskarżonych lub skazanych, uprowadzonych i zaginionych aktywistów, działaczy społecznych lub “zwykłych”: ludzi, których działania nie spodobały się władzom. Osoby te często walczą o prawa człowieka, upominają się o innych zatrzymanych, o ochronę środowiska, itp. Co ciekawe, akcję zainicjowano w Polsce, dopiero z czasem objęła ona swym zasięgiem niemal cały świat.

W tym roku pisaliśmy do władz m. in. Indii, Białorusi, Chin czy Kanady (sic), prosząc o uwolnienie więźniów, pomoc prawną czy medyczną dla nich, itp. Niektórzy ze skazanych są jeszcze dziećmi, wszyscy zaś uczą nas odwagi, humanitaryzmu i niezłomności, dlatego prośba organizatorów szkolnego Maratonu spotkała się z tak dużym odzewem.

Dziękujemy za udział nie tylko Licealistom, ale przede wszystkim Uczniom klas ósmych. Gratulujemy dojrzałości i właściwej postawy!

Sukcesy I semestru

Z radością informujemy, iż zakończone przed świętami półrocze obfitowało w dobre wiadomości. Oto niektóre z nich:

  • Michał Kryszczyński i Mateusz Wasilkowski (III LO) są już w drugim etapie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, a 9 stycznia stoczą bój o finał
  • wszystko wskazuje na to, iż chłopcy zakwalifikowali się także do II etapu Olimpiady Przedsiębiorczości, co wnioskujemy z porównania ich wyników ze wstępnymi progami punktowymi podanymi przez organizatorów. Na oficjalne wyniki musimy jednak jeszcze poczekać
  • Natalia Kropka (III LO) już wkrótce powalczy o miejsce w finale Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Zanim Natalka rozwiąże test etapu II, musi jeszcze przygotować projekt filmowy
  • Maximilian Leda (II LO) także przygotowuje się do starcia o finał Olimpiady Historycznej. Przed nim część pisemna i ustna etapu II
  • Ewa Macura, Jan Wątroba, Jan Wasilkowski (I LO) znaleźli się w części drugiej Olimpiady Filozoficznej
  • Kuba Jarosz (I LO) jest już w drugim etapie konkursu Know America, któremu patronuje Ambasada USA w Polsce oraz konkursu Flex, gdzie nagrodę stanowi roczne stypendium zagraniczne


Czekamy na wyniki Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. Przed nami także I etap Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania oraz inne konkursy i wyzwania.

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, gratulujemy dotychczasowych sukcesów i mocno trzymamy kciuki za kolejne!

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Tuż przed świętami podczas gali w Bielskim Centrum Edukacji uczennica klasy III naszego Liceum- Julia Martyniewicz- odebrała dyplom laureata Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Ze średnią ocen 5.33 Julia znalazła się w gronie najlepszych w Polsce uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Trzecioklasistka to dziewczyna wielu talentów- kocha taniec nowoczesny i Hiszpanię, gdzie chciałaby studiować. Jest już posiadaczką certyfikatu języka hiszpańskiego DELE, planuje kolejny- tym razem z języka angielskiego. Reprezentowała Szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta oraz w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Jest organizatorką szkolnego Dnia Przedsiębiorczości oraz uczestniczką wszystkich przedsięwzięć i akcji charytatywnych w “Kopalińskim”.

Julce bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Czekamy na pozdrowienia z Madrytu!

Szlachetna Paczka w Szkołach Kopalińskiego

To były piękne dni, czas solidarności, empatii, dzielenia się, współpracy, pięknej organizacji i radości z dawania.

Tak jednym zdaniem można by podsumować przebieg akcji Szlachetna Paczka, w ramach której uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum postanowili wesprzeć osobę tego wsparcia potrzebującą- Panią Adę. Przez kilka grudniowych dni w Szkole trwała zbiórka pieniędzy oraz potrzebnych artykułów, a jej rezultat przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów- podczas „weekendu cudów” do Podopiecznej fundacji trafi 41 kartonów z darami.

A potrzebuje samotna i schorowana Pani Ada rzeczy najpotrzebniejszych- żywności, środków czystości i ubrań. Przyda się także stolik i komplet krzeseł, które również znalazły się wśród świątecznych podarunków. Oprócz rzeczy materialnych dołączamy najserdeczniejsze życzenia i dużo dobrej energii.

Ta akcja daje jednak coś więcej niż tylko (co niezwykle ważne) okazję do wsparcia potrzebujących. Jak zwykle zyskują także darczyńcy- dzięki Paczce dzielimy się dobrem, integrujemy się podczas wspólnych zakupów oraz ich pakowania, a wokół nastaje magiczna i niepowtarzalna atmosfera.

Ukłony dla Wszystkich!

Dziękujemy przede wszystkim centralnemu organizatorowi Szlachetnej Paczki za umożliwienie nam udziału w tej akcji i wsparcie najbardziej potrzebujących,
Dziękujemy także szkolnemu organizatorowi akcji- klasie II LO wraz z wychowawcą, którzy zajęli się wszystkimi kwestiami logistycznymi,
Wyrazy uznania i wdzięczności kierujemy również do przedstawicieli całej społeczności szkolnej- Uczniów, Rodziców i Nauczycieli za materialne wsparcie akcji i zaangażowanie w jej przeprowadzenie.

Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli.

Wykład z elektrostatyki na UŚ

27 listopada 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili Instytut Fizyki UŚ w Katowicach. Uczniowie uczestniczyli w pokazach z Elektrostatyki. Ich ideą jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych. Prezentowane były zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie.

Pokazy przebiegły w atmosferze dobrej, kształcącej zabawy. Młodzież z dużym zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom. Eksperymenty były przeprowadzone w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorców. Mogliśmy zaobserwować, jak i gdzie można wykorzystać fizykę w codziennym życiu.