Projekt X-CULTURE

W tym międzynarodowym projekcie biznesowym z centralą w USA udział wzięło blisko 5000 osób z 40 krajów świata. Uczestnicy podzieleni byli na 960 drużyn, z których 40 ogłoszono zwycięzcami. Członkami dwóch spośród zwycięskich drużyn byli uczniowie naszego LO- Bartosz Dajda i Mateusz Wasilkowski. Bardzo serdecznie gratulujemy!

W tych prestiżowych zmaganiach LO Koplińskiego reprezentowało 10 osób. Wszystkie one zdobyły nie tylko certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, ale i cenne na rynku pracy doświadczenia i umiejętności. Grupy złożone z przedstawicieli różnych narodowości współpracowały online, językiem obowiązującym był angielski. Projekt stał się więc okazją do pracy nad realnymi zagadnieniami związanymi z przedsiębiorczością, efektywnego wykorzystania znajomości języka oraz kształtowania jakże cennej umiejętności pracy w grupie.

“X-Culture to międzynarodowy projekt mający na celu przybliżenie młodzieży szkolnej i studentom realiów pracy nad rozwiązywaniem problemów rzeczywistych, globalnych firm. Dzięki współpracy z ważnymi graczami na różnorodnych rynkach projekt dał nam możliwość przetestowania swoich możliwości menadżersko-biznesowych

Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się pod koniec lutego częścią teoretyczną, podczas której poprzez serię testów sprawdzana była nasza wiedza z zakresu international business. Po zdaniu egzaminów zostaliśmy przydzieleni do drużyn składających się z osób z różnych krajów, i zaprezentowano nam propozycje firm, z którymi mogliśmy pracować nad rozwiązaniem przedstawionych problemów. Przez okres 6 tygodni przeprowadzaliśmy wiele działań mających na celu sprostanie zadaniu firmy, którą wybraliśmy. Przedsięwzięcie zakończyło się złożeniem raportu z naszych odkryć i propozycji.”- tak relacjonuje jeden z zawodników, Mateusz Wasilkowski.

Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym kolejna grupa ochotników weźmie udział w projekcie.

Ostatnie takie pożegnanie

W środę, 19 czerwca pożegnaliśmy nie tylko rok szkolny 2018/19, ale i gimnazjum, gdyż ostatni rocznik tej placówki zakończył właśnie edukację. Nasza szkolna uroczystość utrzymana była w tyleż radosnym- w końcu przecież nadeszły upragnione wakacje, co i nostalgicznym klimacie- wszak już nie usłyszymy o Dwujęzycznym Gimnazjum im. Władysława Kopalińskiego, które zapisało się i w historii miasta, i w pamięci uczniów oraz nauczycieli.

Idących “w świat” Absolwentów pożegnali uczniowie klasy I LO, którzy przygotowali spaghetti western opowiadający o sposobach werbowania niegdysiejszych pierwszoklasistów w szeregi uczniów “Kopala”. Rzecz działa się w saloonie “Pod Trzema Hienami”, a szeryfem tworzącym “grupę wybrańców” był tajemniczy Szla Gore, którego nie sposób nie skojarzyć z wychowawcą III G. Na zakończenie Absolwenci otrzymali pamiątkowe chusty i gwiazdy szeryfa.

Sami Trzecioklasiści przygotowali swego rodzaju mowę pożegnalną dla swojej szkoły. W pięknych słowach podziękowali oni rodzicom i nauczycielom za trud włożony w ich edukację i wychowanie.

Po tych wzruszeniach przyszedł czas na świadectwa, nagrody i gratulacje. Swoje wyróżnienia odebrali między innymi Absolwenci Roku liceum i gimnazjum, zdobywcy nagrody dyrektora, finaliści olimpiad oraz laureaci różnego rodzaju konkursów.

Uroczystość zamknęło przemówienie Pani Dyrektor. Przekazała ona informacje o bardzo wysokich średnich wynikach matur ustnych oraz egzaminu gimnazjalnego. Życząc wszystkim pogodnych i radosnych wakacji, Pani Dyrektor apelowała o rozsądek i zachowanie ostrożności w każdej sytuacji. My również dołączamy do tego apelu.

Udanego wypoczynku!

Festiwal Dobrej Energii

2 czerwca prawie 30 wolontariuszy z liceum i 10 z podstawówki opanowało swoją dobrą energią park Słowackiego. Wraz z miastem Bielskiem-Białą, Energisiem i Energetką oraz przedszkolakami i mieszkańcami miasta uświadamialiśmy sobie, jak ważna jest oszczędność energii, co możemy zrobić, aby zadbać o środowisko i naszą planetę.
Uczniowie klas 7 i 8 przygotowali z tej okazji warsztaty o kosmetykach naturalnych. Uczyli i pomagali zrobić mydła naturalne, peeling do ciała i sole do kąpieli. Warsztaty zostały odebrane najbardziej entuzjastycznie przez uczniów przedszkoli, którzy mieli najwięcej frajdy z doborów zapachów i kolorów swoich kosmetyków.

Czas pracy sekretariatu

Informujemy, że w dniu 21 czerwca (piątek) sekretariat będzie nieczynny. W czasie wakacji sekretariat czynny będzie w budynku przy ul. Nadbrzeżnej 12 w godz. 9.00-13.00.

Współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym

W ostatnim czasie nasze Liceum pozyskało nowego, bardzo ważnego partnera. Szkoła rozpoczęła bowiem współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, mając na uwadze wzrastające zainteresowanie kierunkami lekarskimi i stomatologicznymi obserwowane wśród naszych uczniów. Dzięki temu będą oni mogli na przykład wziąć udział w zajęciach Uniwersytetu Licealisty organizowanych przez tę uczelnię.

Mamy nadzieję, że współpraca ta przyniesie wiele obustronnych korzyści.