Aktualności

Kolejny Talent “Kopala”

Z radością i dumą informujemy, iż po raz kolejny uczeń naszej szkoły został stypendystą projektu “Śląskie- Inwestujemy w talenty”. Tym razem zapracowała na nie uczennica klasy II LO- Julia Martyniewicz, wykazując się nie tylko bardzo wysoką średnią ocen, ale także ambitnym i oryginalnym planem rozwoju swoich umiejętności.

Projekt ten finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (85%), budżetu państwa (10%) oraz budżetu Województwa Śląskiego (5%). W ramach edycji od I do III jego celem jest wsparcie młodzieży uzdolnionej w zakresie języków obcych nowożytnych, przedmiotów matematycznych, informatycznych lub przyrodniczych poprzez stypendia naukowe dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Jako przedmioty kierunkowe Julka wskazała język hiszpański i matematykę i na nich koncentruje swe wysiłki w bieżącym roku szkolnym, choć realizuje jeszcze język angielski i polski oraz geografię na poziomie rozszerzonym. “Aktywność matematyczna” uczennicy niezbędna do spełnienia wymogów programu stypendialnego koncentruje się na przygotowywaniu projektów. W przypadku języka Cervantesa plan zakłada również przystąpienie do egzaminu DELE B2.

Julce bardzo serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia. Wiemy, jak wiele systematycznej i sumiennej pracy wkłada ona we wszystko, co robi i tym bardziej cieszy nas, że zostało to dostrzeżone także poza szkołą. Trzymamy kciuki za egzamin międzynarodowy!

Welkom! Bonjour! Witamy uczestników wymiany!

W ostatnim tygodniu przed feriami mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze Steenwijk oraz Saint Qentin. O ile wymiana z Holandią ma już kilkunastoletnią tradycję, o tyle Francuzi gościli u nas po raz pierwszy. Program pobytu obu grup w stolicy Podbeskidzia miał dać im okazję do zapoznania się z naszą kulturą i historią.

Po weekendzie spędzonym z rodzinami w poniedziałek goście wzięli udział w koncercie “Kopal’s got Talent”. Jak podkreśliła dyrektor naszej szkoły, dzięki ich obecności, wydarzenie to zyskało charakter międzynarodowy. We wtorek obie grupy wybrały się do Krakowa, gdzie miały okazję zobaczyć najważniejsze punkty na bogatej mapie tego miasta. Po powrocie wszyscy podkreślali jego niezwykłość. Środa była dniem zetknięcia z trudną i bolesną przeszłością. Młodzież w ciszy i zadumie przeszła trzygodzinną trasę zwiedzania Auschwitz, wsłuchując się w opowieści przewodników o ludzkim okrucieństwie i zbrodniczej ideologii. W czwartek uczestnicy wymiany realizowali projekt “Urban Game”, a następnie wzięli udział w wykładach przygotowanych przez pracowników UŚ. Te poświęcone były m.in. wpływowi mitologii nordyckich na produkcje Marvela czy multikulturowości Kanady.Chyba jednak największą atrakcją przygotowaną na czas pobytu gości był tradycyjny polski kulig- Wisła, śnieg, zaprzęgi, ciepła herbata, ognisko, kiełbaski i zabawy na śniegu. To musiało się podobać.

Dziękujemy uczniom z Holandii I Francji oraz ich opiekunom za ten niezwykły tydzień. Do zobaczenia w kwietniu!

Konkursy, olimpiady

Marzec będzie dla uczniów naszego LO miesiącem zmagań w drugim etapie różnorakich konkursów:
6 marca Jan Bobrowski (I LO) zmierzy się z największymi polskimi dramatami w finale Bielskich Teatraliów

7 marca Michał Kryszczyński (2LO) spróbuje swoich sił w etapie okręgowym Olimpiady Przedsiębiorczości

15 marca Michał i jego koledzy- Mateusz Wasilkowski oraz Michał Nitschke staną w szranki w drugim etapie Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania

Za wszystkich mocno trzymamy kciuki!

Kopal’s got Talent dla świetlic środowiskowych

W poniedziałek, 4 lutego uczniowie klasy II LO przy współpracy przedstawicieli innych klas po raz kolejny zorganizowali charytatywny koncert, w którym udział wzięli przedstawiciele społeczności szkolnej oraz zaproszeni goście.

Ponaddwugodzinna impreza zgromadziła fantastyczną publiczność, która niemal w całości wypełniła salę widowiskową Bielskiego Centrum Kultury. Biletami wstępu były tym razem dary przeznaczone dla Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży PARASOL- sprzęt sportowy, artykuły plastyczne, pomoce naukowe. Udało się zebrać kilka dużych kartonów. Za wsparcie placówek oraz wrażenia artystyczne podziękowała kierująca nimi pani Anna Olszowska.

Na widowni, oprócz uczniów “Kopalińskiego” oraz LO nr V, nauczycieli, rodziców oraz krewnych młodych artystów zasiadła również młodzież ze Steenwijk (Holandia) i Saint Quentin (Francja) goszcząca w naszym Liceum w ramach wymiany międzynarodowej. Koncert był także elementem bogatego programu ich wizyty w stolicy Podbeskidzia. Ze względu na obecność gości impreza miała- a jakże- charakter dwujęzyczny.

Na scenie królowała muzyka w różnych odsłonach i stylach, często z towarzyszeniem instrumentów “na żywo”. Nie zabrakło miejsca na taniec- tu jak zwykle dominowała silna reprezentacja Szkoły Tańca Cubana- zespoły WhatsUp, SoWhat i Klika pokazały klasę, moc, perfekcyjne przygotowanie pod okiem swoich trenerów- Doroty Rychty i Mikołaja Strzyża. Ciekawe układy, energia na scenie, doskonała synchronizacja i umiejętności tańczących wzbudziły podziw publiczności.

Po raz pierwszy były z nami Małe Syrenki- prowadzona przez Justynę Kubik grupa dancehallowa pokazała piękny i emocjonalny układ.Tańczące modern jazz Hanna Jędrys, i Julita Matysiak oraz duet Zuzanna Starowicz i Paulina Kawecka uzupełniły listę poruszających się na scenie w rytm muzyki. Wszystkie dziewczyny zostały nagrodzone gromkimi brawami za niezwykłe umiejętności, jakie zaprezentowały.

W stronę widowni popłynęły słowa poezji, przemówień i inteligentne żarty konferansjerów- Bianlki Łomnickiej oraz Jana Bobrowskiego. Zgromadzeni mogli również obejrzeć niepowtarzalny stand up przygotowany przez Stevena Shitij- Brytyjczyka, który opowiadał o swoich kulturowych doświadczeniach. Wchodząc do sali, widzowie podziwiali prace plastyczne i fotografie pięciu młodych artystek- Marii Targosz, Patrycji Pyki, Justyny Batyckiej, Weroniki Łobody oraz Karoliny Adamczyk.

W niezwykły nastrój koncertu wprowadził wszystkich Witold Dzierżewicz, wykonując najpierw “Imagine” Lennona, a później “Hallelujah”. Akompaniament zapewnili Alex Leda i Maciej Mikołajec. Silna reprezentacja szkoły podstawowej zaprezentowała różnorodny repertuar- Zofia Kania “Piosenkę drewnianych lalek”, Nikola Gach “Shotgun” (jej młodsze koleżanki i kolega prowadzeni przez Julkę Maszczyk-Andurę przygotowali układ taneczny do tej piosenki), Anna Garbień “Uncover”, a Krzysztof Żmij “Balladę o Dzikim Zachodzie”. Szczególny entuzjazm zwłaszcza wśród francuskiej części publiczności wywołała Weronika Maga brawurowym wykonaniem utworu “Si jamais”. Gimnazjalistów reprezentowali Iga Dobrucka z piosenką “idontwannabeyouanymore”, Szymon Molęda (“I’m a believer”) oraz Julia Gajda, która w duecie z kolegą wykonała “City of Stars”. Listę występujących licealistów uzupełnili: Zuzanna Poloczek (“Back to Black”), Małgorzata Patrzykowska (“Can’t Help Fallin’ in Love”) oraz perkusista Jan Bieniek z wiązanką piosenek zespołu Queen. Na zakończenie wszyscy wykonali utwór “We are All in This Together”, bo wszyscy zapracowali na sukces tego przedsięwzięcia.

Jedną z największych atrakcji tego dnia była zabawa przygotowana dla publiczności. Szczęśliwcy, którzy na swoich biletach wstępu znaleźli odpowiednie znaczki otrzymywali cenne upominki. , m.in. bilety do Kina Helios, bony na zajęcia sportowe od Luce Arena i Tymon Sport. Organizatorzy koncertu serdecznie dziękują sponsorom za ich wsparcie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego przedsięwzięcia:
- wykonawcom za zaangażowanie, pasję i chęć dzielenia się talentem,
- publiczności za tak liczną obecność i szczodrość,
- Panu Dyrektorowi BCK za wspieranie naszej inicjatywy,
- panom zajmującym się oświetleniem i nagłośnieniem za to, że jak zwykle wszystko zadziałało doskonale,
- naszemu Absolwentowi- Damianowi Rollowi za nieoceniony wkład w koncert,

Wszystkim, którzy przez wiele miesięcy “Kopal’s got Talent” przygotowywali, składamy wyrazy wdzięczności i podziwu. Życzymy owocnej pracy nad następną edycją wydarzenia.

Karnawał w rytmach disco

W czwartkowe popołudnie tuż przed feriami uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum mogli się “wyszaleć” na parkiecie w rytm przebojów wybranych przez jednego z najlepszych Dj-ów w naszym regionie- Łuksza Luszczaka z Radia Bielsko.

Na tzw. playliście nie zabrakło nowości- nominowana do Oskara piosenka “Shallow”, utwór “Shotgun” to tylko niektóre przykłady. To jednak klasyki- “Macarena” czy słynny “pociąg”- przyciągnęły na parkiet nawet najbardziej opornych.

Tegoroczna impreza karnawałowa miała- można by rzec- charakter międzynarodowy. Wspólnie bawili się zarówno uczniowie “Kopala”, jak i uczestnicy wymiany- goście z Holandii.

Organizatorzy i uczestnicy zadbali nie tylko o świetną atmosferę, ale i przekąski, które szybko znikały z bufetu. Taniec to jednak bardzo wyczerpujący sport.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę- Panu Łukaszowi za nadanie naszej dyskotece wyjątkowej formy, uczestnikom- za świetny wieczór, który tanecznym krokiem wprowadził nas w ferie.

Do zobaczenia za rok!