Aktualności
W tym niezwykle doniosłym momencie, kiedy “Kopal” wypuszcza w świat kolejną grupę wspaniałych, młodych ludzi, oddajmy im właśnie głos. W niezwykły bowiem sposób tegoroczni Absolwenci pożegnali się ze szkołą.

“Koniec zawarty jest w początku, lecz mimo tego brnie się dalej”, napisał w swym opus magnum, “Madame” Antoni Libera. Trudno uwierzyć, że to już koniec. Jest to moment, na który przygotowywano nas 12 lat, ponad 60% naszego życia. Pożegnania to trudny moment, albowiem odnosi się wrażenie, iż człowiek nigdy nie jest na nie naprawdę gotowy. Słynny żart głosi: “Daj uczniowi 20 lat na zadanie domowe, a i tak zrobi je na wieczór przed terminem”. Pisząc te słowa, w głowie słyszymy głos Pani Kłusek, mówiącej “systematyczność!”. Ale tak jak ten uczeń na przygotowanie się na ten moment mieliśmy 12 lat. A dziś stoimy tu i jak Faust każde z nas chciałoby zawołać “Chwilo trwaj!”. Więc nim Mefistofeles dorosłego życia zabierze nas w ten nowy rozdział, pozwólmy sobie jeszcze na ostatnią chwilę nostalgii.

Jako klasa przeżyliśmy niezwykle wiele: wymiany, koncerty talentów, legendarne Dni Kobiet i niesamowite Dni Chłopaków (szczególnie w ostatnim roku inwencja twórcza osób to święto organizujących przerosła wszelkie oczekiwania), ognisko, dwa lockdowny… Paradoksalnie czuję, iż w momencie, gdy jesteśmy od siebie najdalej, jesteśmy też najbliżej. Ale to nie byłoby nigdy możliwe, gdyby nie Ci wszyscy, którzy przeprowadzili nas przez tę długą drogę: dyrektorom: Pani Magdalenie Klimczak, Pani Jolancie Domagale i Panu Piotrowi Szlagorowi (choć on zalicza się też do kolejnej grupy), nauczycielom, dzięki którym niemal każdy może czuć się pewnie przed “najważniejszym egzaminem w życiu”: Pani Marzenie Micorek, Pani Paulinie Waleczek, Pani Irminie Doległo i Pani Agnieszce Harat, a także wszystkim innym, którzy dbali o naszą edukację, erudycję i wspierali nas: Pani Barbarze Gancarczyk i Panu Dariuszowi Baścikowi, którzy byli ostoją cierpliwości w tym niecierpliwym świecie, a przede wszystkim naszej Wychowawczyni, Pani Ewie Kłusek, gdyż była dla nas Nauczycielem w absolutnie najpełniejszym znaczeniu tego słowa. Dziękujemy!
Kiedy wydawało się, że ten rok można już uznać za stracony- żadnych wyjść, wyjazdów czy większych akcji, ba, lekcje w domu- uczniowie klasy IIc LO zaproponowali organizację corocznego koncertu charytatywnego, by w niełatwych czasach pandemii powalczyć o namiastki normalności, wspólnoty i bezinteresownego dobra.

I udało się. Na propozycję imprezy entuzjastycznie odpowiedziała spora grupa młodych ludzi, którzy przygotowali filmiki ze swoimi występami. A były wśród nich występy solowe i zespołowe, wokalne i instrumentalne, tańce i akrobacja, a nawet zdjęcia i obrazy. Swoimi pokazami wsparły nas także dwa profesjonalne zespoły- Saturday Fever z Prywatnej Szkoły Baletowej (choreografia A. Jurczak) oraz Klika ze Szkoły Tańca Cubana (choreografia Mikołaj Strzyż). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Pan Prezydent Jarosław Klimaszewski.

Wszystkie dostarczone filmy wraz z doskonałą konferansjerką zostały zmontowane i wyemitowane w środę, 21 kwietnia w serwisie YouTube, a wydarzenie to stało się świętem całej społeczności szkolnej. Oprócz dostarczenia nam dużej dozy dobrej zabawy ma ono jeszcze jeden cel- jak zawsze służy wsparciu Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży PARASOL. Prosimy o wsparcie!

Tak więc dziękujemy wszystkim- artystom, konferansjerom, ekipie technicznej- za ten wielki pokaz jedności, wspólnoty, radości i altruizmu. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Lokalne media, które dostrzegły nasz koncert, podkreślają nie tylko Wasze umiejętności, drodzy Uczniowie, ale i chęci i zaangażowanie. Pokazaliście, że i w czasie nauki zdalnej, rozłąki i tęsknoty można być razem. Dziękujemy także naszej wiernej Publiczności, bez której to wydarzenie nie byłoby takie samo.

“Spróbuj opiewać okaleczony świat”- tym cytatem z wiersza Adama Zagajewskiego konferansjerzy powitali widownię, zwracając się do gości ze swego rodzaju apelem, byśmy nie przestali kochać życia, afirmować rzeczywistości, choć mocno się ona zmieniła. Może nawet tym bardziej musimy ją celebrować, taką okaleczoną, pełną bólu, ale przecież cały czas naszą- złożoną także z pięknych chwil i wspomnień. Na zakończenie prowadzący dodali za Jeremim Przyborą, zapowiadając przyszłoroczny koncert już w realu:
Żeby coś się zdarzyło...
Trzeba marzyć
Trzeba marzyć
Trzeba marzyć
Zima powoli dobiega końca. Niestety , w tym roku nie udało nam się zorganizować III edycji zawodów o Puchar Dyrektora Dwujęzycznych Szkół im. W. Kopalińskiego w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nic nie stanie na przeszkodzie i zawody się odbędą.
Nie oznacza to jednak, że uczniowie naszej szkoły nie brali aktywnie udziału w zawodach narciarskich. Przez ostatnie lata Kopaliński był w ścisłej czołówce zawodów Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży w narciarstwie alpejskim, dwa razy stając na najwyższym stopniu podium. W tym roku również dzielnie walczyliśmy, ale niestety , nie udało się obronić tytułu najlepszej narciarskiej szkoły na Śląsku. Ostatecznie zajęliśmy miejsce tuż za podium, przegrywając brązowy medal zaledwie o 40 punktów. Do zwycięzcy, czyli Szkoły Podstawowej nr 1 z Ustronia , strata wyniosła niecałe 200 punktów. Obrona tytułu była w zasięgu ręku, co zawodnicy z naszej szkoły potwierdzili w dwóch ostatnich zawodach całego cyklu, zwyciężając je z dużą przewagą. Tym razem straty z początku sezonu okazały się zbyt duże do nadrobienia. Gdyby odbyły się jeszcze jedne zawody, pewnie podium stałoby się faktem, a tak pozostaje lekki niedosyt.
Dwujęzyczne Szkoły im. W. Kopalińskiego w zawodach Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży były reprezentowane przez :
 • Bożek Lidia z klasy III a
 • Bożek Marcin z klasy VII b
 • Cembrzyńska Maria z klasy VI c
 • Dziekanowska Nicola z klasy VIII b
 • Gałuszka Wojciech z klasy 2 A LO
 • Janik Tola z klasy I a
 • Konieczna Zofia z klasy VI c
 • Laprus Kalina z klasy II b
 • Sobolewska Natalia z klasy 2 D LO
 • Toboła Maria z klasy VI c
 • Ziora Mateusz z klasy I c

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny sezon, w którym to znowu wrócimy na zwycięską ścieżkę.
Szanowni Państwo!
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele,

serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu naszych szkolnych akcji świątecznych. Dzięki współpracy całej społeczności udało się wesprzeć aż cztery bielskie domy pomocy, które otrzymały najróżniejsze dary i bożonarodzeniowe prezenty- od ozdób choinkowych po kosmetyki i inne drobiazgi. A to jeszcze nie koniec- zebrane pieniądze (po uzgodnieniu z dyrekcją ośrodków) zostaną przeznaczone na zakup kolejnych upominków.

W ramach akcji “Świąteczne listy do DPS” przekazaliśmy nie tylko około czterdziestu kartek i laurek, ale również filmik i nagrania kolęd. Wiemy, że zostały one udostępnione adresatom i na pewno uczyniły ich święta piękniejszymi.

Nasze akcje opisane zostały w biuletynie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Zapraszamy do lektury https://ms.bielsko-biala.pl/aktualnosci/9/uczniowie-dla-seniorow-0

Dziękujemy, że znowu- mimo dzielących nas odległości- byliśmy razem, jednocząc się w dobru. Na koniec przypominamy klasyczne już przesłanie:
Zawsze, ilekroć
uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce,
jest Boże Narodzenie.
(Matka Teresa z Kalkuty)
Informujemy, że od 23 do 31 grudnia 2020r. trwa zimowa przerwa świąteczna. W tym czasie szkoła oraz sekretariat będą nieczynne.
W czasie ferii tj. od 4 do 15 stycznia 2021 r. sekretariat będzie działał od godziny 9.00 do 13.00.