To będzie inny, osobliwy rok- o tym przekonał się każdy, kto pierwszego września mógł (ten przywilej mieli tylko uczniowie) wejść w mury “Kopala”. Musieli oni być “zamaskowani”, wielokrotnie dezynfekować ręce, zachowywać dystans społeczny i udać się do swej sali, a nie jak zwykle do auli, gdzie czekało przedstawienie. Tym razem było skromniej, ale nie mniej radośnie, entuzjastycznie i klimatycznie.
Bo inny nie znaczy gorszy. Pewnie trzeba będzie w tym roku zrezygnować z niektórych zwyczajów i przyjemności, pewnie nie odbędą się wszystkie nasze szkolne uroczystości, jedne zmienią formę, inne poczekają na lepszy czas, ale w ich miejsce pojawią się nowe, “bezpieczniejsze”. Na pewno nie będziemy się nudzić.
U progu kolejnego roku szkolnego życzymy wszystkim- Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom i pozostałym Pracownikom Szkoły, aby był to czas owocnej współpracy, która umożliwi nam wszystkim realizację wspólnych celów.
A najważniejsze- obyśmy wszyscy zdrowi byli:)

Bardzo wysokie wyniki egzaminu maturalnego pozwoliły tegorocznym abiturientom na sukcesy w rekrutacji na uczelnie wyższe. Wiemy już na pewno, że są wśród niegdysiejszych maturzystów studenci prawa, różnego rodzaju kierunków inżynieryjnych oraz filologicznych, zarządzania i socjologii w mediach, farmacji, religioznawstwa, historii oraz architektury czy psychologii.
Jak co roku młodzi ludzie kierują się głównie do Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Katowic, ale na tej studenckiej mapie jest w tym roku także   Gdańsk, a nawet destynacje zagraniczne.
Poza granice Polski wybierają się dwie absolwentki, które udają się do Madrytu (Uniwersytet Karola, politologia w językach angielskim i hiszpańskim) oraz Berlina (produkcja muzyki).
Nasi absolwenci stawiają często na studia w Polsce, ale wykładane po angielsku. Tegoroczny wybór to Criminal Justice na Uniwersytecie Wrocławskim.
Bardzo serdecznie gratulujemy wyników, pasji oraz determinacji i ciężkiej pracy. Wszystko to zaprowadziło Was w to miejsce, w którym teraz jesteście- na początek drogi do realizacji marzeń. Powodzenia!

Informujemy, że w czasie wakacji sekretariat czynny jest w godzinach 9.00 - 13.00.
Sezon narciarski 2019/2020 skończył się zdecydowanie przedwcześnie. Nie udało się zorganizować Ogólnopolskiego Finału Lig Alpejskich, nie dokończono z powodu pandemii kilku zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski, ale większość rywalizacji jednak miała swój szczęśliwy koniec. O sukcesach szkoły już wspominaliśmy, teraz chciałem krótko opisać indywidualne sukcesy jednego z naszych uczniów, a mianowicie przedstawiciela klasy 1A Dwujęzycznego Liceum im. W. Kopalińskiego Wojciech Gałuszkę, który startował w tym sezonie w barwach nowego klubu narciarskiego Team MB Szczyrk.

Czas kwarantanny upłynął uczniom “Kopalińskiego” nie tylko na intensywnym nauczaniu zdalnym, spotkaniach online czy codziennych rozrywkach. Nie zaprzestali oni tak charakterystycznego dla tej społeczności czynienia dobra, pomagania innym. Poprosili o wsparcie krewnych i znajomych i powstała kolejna piękna inicjatywa- akcja pisania listów do podopiecznych domów pomocy społecznej w naszym regionie.

Jej celem było wsparcie, pocieszenie ludzi szczególnie odizolowanych, pozbawionych kontaktu nawet z najbliższymi. Do akcji dołączyli nauczyciele i powstały “Listy do DPS”- przesłania wyrażone słowem pisanym, rysunkiem, dźwiękiem. Powstały listy pełne zrozumienia, ludzkiej życzliwości, gorących życzeń, wzruszających opowieści.

Warto podkreślić, iż w akcję włączyli się nie tylko uczniowie (od najmłodszych klas), rodzice, nauczyciele, ale również absolwenci naszego Liceum, co uczyniło ją jeszcze bardziej owocną i piękną. Dobro łączy.

Dziś wiemy, że nasze wiadomości dotarły, pomogły, pozwoliły na nowo uwierzyć w świat. Wiemy to nie tylko z listów zwrotnych od dyrekcji placówek, ale i samych podopiecznych, bo choć pisanie sprawia wielu z nich ogromną trudność (dla większości jest niemożliwe), kilkoro pensjonariuszy podzieliło się z nami swoimi odczuciami osobiście.

Więcej szczegółów o przedsięwzięciu znajdziecie Państwo na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku- Białej.

Pragniemy przede wszystkim podziękować Uczniom, Rodzicom, Absolwentom oraz Nauczycielom za udział w tym przedsięwzięciu, ogrom ciepła, jakie przelaliście na karty Waszych prac, poświęcony czas i piękny gest solidarności, wsparcia, zrozumienia.
Gratulujemy pomysłów, talentów, kreatywności. Jesteście wielcy!

W przyszłości, gdy okoliczności pozwolą, planujemy wizytę u bielskich podopiecznych DPS, a nasza akcja musi wręcz chyba stać się cykliczną, skoro obu stronom tak przypadła do gustu.
Co Państwo na " Bożonarodzeniowe Listy do DPS"???
Może rozpoczniemy kolejną " tradycję Kopala"?