Nasz uczeń na Harvardzie

Uczeń klasy III LO- Michał Kryszczyński- część wakacji spędził, kształcąc się pod okiem najlepszych specjalistów, w murach jednej z najlepszych uczelni na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z jego relacją:

Uniwersytet Harvarda jest najstarszym uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia zajmuje konsekwentnie pierwsze miejsce w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata na tzw. Liście Szanghajskiej. Do grona jej absolwentów należy wiele znanych osobistości, między innymi ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych, Bill Gates, Mark Zuckerberg oraz 188 miliarderów.

Uczelnia ta organizaje także zajęcia dla młodzieży z całego świata.
Misją Akademii na Harvardzie jest zapewnienie ambitnym uczniom szkół średnich dogłębnej wiedzy z różnych dziedzin, od kodowania po politykę. Dzięki dostępowi do światowej klasy obiektów i doświadczonych specjalistów uczniowie zyskują bezprecedensowy wgląd w kolegialną społeczność akademicką. Celem Akademii jest zachęcanie młodych do eksploracji I innowacyjności.

Summer Business Academy II to szybki i energiczny tydzień, w którym uczestnicy poznają podstawy biznesplanu, poczynając od streszczenia aż po porady dla kierownictwa, które wykorzystują do stworzenia własnego projektu. SBA II to doskonała okazja dla uczniów, aby dobrze zrozumieć zaawansowane koncepcje biznesowe, niezależnie od tego, czy są w trakcie tworzenia własnego przedsiębiorstwa. Oprócz interaktywnych warsztatów i prezentacji uczestnicy usłyszą, jak prawdziwi przedsiębiorcy mówią o swoich podróżach przez świat biznesu. Celem jest nie tylko edukacja uczestników, ale także zainspirowanie ich do wejścia w świat biznesu.

W ramach programu miałem okazje zwiedzić Boston i kampusy najlepszych uczelni na świecie jak Harvard oraz M.I.T. Był to magiczny czas, w którym mogłem poznać studentów i profesorów z uniwersytetu Harvarda, którzy przekazywali nam wiedzę na temat pisania zwięzłego biznesplanu, na podstawie której w zespole opracowywaliśmy jego poszczególne części.
Jako że brałem udział w warsztatach dla bardziej zaawansowanych, nie pisaliśmy typowego biznesplanu dla wymyślonej firmy, jak ma to miejsce na kursie podstawowym. Zostaliśmy bowiem postawieni przed wyborem start-upu większego lub mniejszego, a następnie poprzez analizę aktualnej działalności musieliśmy napisać biznesplan w formie swego rodzaju analizy, przedstawiającej wszystkie bieżące aspekty działalności przedsiębiorstwa oraz plany rozwoju na przyszłość. Ostatniego dnia podczas finalnej prezentacji przed sędziami okazało się, że mój zespół został wyróżniony za najlepszy biznesplan. Wyjazd pomógł mi w zrozumieniu korzyści z kształcenia w USA. Mogę szczerze powiedzieć, że rankingi nie przeszacowują, umieszczając tę uczelnię na pierwszych pozycjach. Sam podejmę wyzwanie aplikowania na studia w USA.

Nowy rok, pierwsze sukcesy

Dopiero co zainaugurowaliśmy kolejne 10 miesięcy zmagań ze szkolną rzeczywistością, a już docierają do nas pierwsze informacje o triumfach naszych podopiecznych.

Z dumą informujemy, iż uczennica klasy III LO- Julia Martyniewicz- zdała egzamin DELE, uzyskując certyfikat potwierdzający znajomość języka hiszpańskiego na poziomie B2. Julce gratulujemy pasji, zainteresowań i tego ogromnego sukcesu. Życzymy, by rok akademicki 2020 przywitała w Hiszpanii, co jest jednym z jej marzeń. Znając determinację tej uczennicy, możemy być pewni, że to marzenie się spełni.

Justyna Batycka (III LO) to autorka kolejnego sukcesu, o którym z radością donosimy. Już niedługo Justyna rozpocznie naukę w swojej drugiej szkole- Uniwersytecie Licealisty prowadzonym przez Śląski Uniwersytet Medyczny. W ramach wykładów i zajęć laboratoryjnych będzie się ona przygotowywać nie tylko do matury z chemii i biologii, ale także do studiowania medycyny, co, jak sama mówi, jest jej marzeniem od najmłodszych lat. Trzymamy kciuki!

Cieszą także sukcesy tegorocznych absolwentów, którzy zasilają szeregi najlepszych uczelni w kraju i za granicą. Dobre wieści płyną też od już studiujących- sesje zaliczone, można szykować się na kolejny rok akademicki.

Czekamy na kolejne dobre wieści!

Witamy w nowym roku szkolnym!

W pierwszy poniedziałek września (nieco później niż zwykle) uroczyście rozpoczęliśmy nowy- 2019/20- rok szkolny, z dużą dozą przyjemności (!) wracając w mury „Kopala”. Przed nami kolejne 10 miesięcy wyzwań, sprawdzianów, kartkówek, testów, konkursów, rannego wstawania, zapomnianych zadań domowych, zagubionych zeszytów, autobusów odwołanych lub takich, w których dane nam było dostrzec tylko tylną tabliczkę z numerem, choć byliśmy już tak blisko przystanku. Ot, szkolna rzeczywistość.

Ale to także czas wspólnych wyjść do kina, teatru, wycieczek, wymian, uroczystości i świąt, przerw spędzonych na zabawach, rozmowach i posilaniu się przed kolejną lekcją. Nie sposób nie wspomnieć o dyskusjach, prezentowaniu i poszerzaniu własnych zainteresowań i o tym, co ze szkołą kojarzy się najbardziej- o zdobywaniu wiedzy i umiejętności przydatnych w dalszym życiu.

U progu kolejnego roku szkolnego życzymy wszystkim- Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom i pozostałym Pracownikom Szkoły, aby był to czas owocnej współpracy, która umożliwi nam wszystkim realizację wspólnych celów.

Powodzenia! Do wakacji jeszcze tylko...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w poniedziałek 02.09.2019r. o godz. 11.00 w sali nr 21 w budynku szkoły przy ul. Nadbrzeżnej 12.

Czas pracy sekretariatu

W dniu 16 sierpnia (piątek) sekretariat szkoły będzie nieczynny.