Początek maja to tradycyjnie czas wycieczek szkolnych. Podczas gdy uczniowie szkoły podstawowej zwiedzali Polskę, gimnazjaliści i licealiści odwiedzili sąsiadów, poznając ciekawe miejsca w Czechach i na Słowacji.

Na trasie pierwszego dnia znalazło się m.in. miasteczko Kromeryż, gdzie zobaczyć można pałac biskupi oraz ogrody zamkowe. Cały kompleks wpisany jest na listę zabytków UNESCO. Na tej samej liście znajduje się również przepiękny zespół pałacowy w Lednicach, gdzie zachwycił nas szczególnie majowy ogród, choć przemierzaliśmy go w strugach deszczu. Miasteczko Mikulov pokazało nam swe urokliwe zakamarki oraz “poczęstowało” nas tradycyjnymi przysmakami ze smażonym serem na czele. W Jaskini na Turoldu podziwialiśmy nietoperze, które chyba wyrwaliśmy ze snu, wkraczając na ich teren.

Bratysława przywitała nas piękną pogodą, idealną do zwiedzania. Ulice stolicy wypełniły się przede wszystkim uczniami szkół średnich, którzy głośno manifestowali swą radość z zakończenia edukacji. Zachwycił nas ten zwyczaj. Podobne wrażenie wywarły malownicze ruiny zamku Devin. Cała wycieczka udokumentowana została setkami zdjęć i pozostawi po sobie masę wspomnień także z tych chwil, których nie da się sfotografować.