Współpraca międzynarodowa

Tradycja, która łączy pokolenia

Tradycją Kopalińskiego stały się coroczne wyjazdy za granicę w ramach wymian międzynarodowych. Cieszą się one niesłabnącą popularnością, a uczniowie biorący w nich udział, chętnie wracają ponownie do znanych im już miejsc.

Gdzie byliśmy? Nasze kierunki i partnerstwa

Dzięki współpracy z partnerskimi szkołami byliśmy już w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Słowenii, Hiszpanii, Włoszech i Norwegii. Na stałe współpracujemy z liceum ogólnokształcącym – RSG Tromp Meesters w Steenwijk (Holandia). 

Jak „to działa”? Życie w sercu innej kultury

Zasada jest bardzo prosta – chętni uczniowie wyjeżdżają na tydzień do partnerskiej placówki. Tam pozostają pod opieką rodzin goszczących, z którymi spędzają weekendy i popołudnia dni roboczych, uczestnicząc w życiu rodzinnym, zwiedzając, często odwiedzając krewnych swoich gospodarzy. Do południa zaś uczniowie realizują program wymiany w szkole. Podzielona na międzynarodowe grupy młodzież uczestniczy w lekcjach, konferencjach i debatach. A wieczory…? Wszystko zależy od inwencji gospodarzy – kręgielnie, galerie handlowe, lodowiska… Kawiarnie w okresie wymiany „mówią” wieloma językami. Podobnie rzecz ma się w naszym mieście podczas rewizyty, gdy kolorowe grupy uczniów penetrują okolice. Uczymy się, bawimy i integrujemy. A wszystko to oczywiście “po angielsku”.

Korzyści z wymian

Doskonalenie umiejętności językowych, integracja, walka z uprzedzeniami i stereotypami, poznawanie nowych kultur – to tylko niektóre z wymiernych korzyści, jakie dają tego typu wyjazdy. Najpełniej widać je jednak, gdy podczas pożegnania na policzkach pojawiają się łzy, gdy znajomość nie kończy się tuż po wymianie. Takie efekty motywują do kolejnych wyjazdów.